Activ B · Vânzare directă, off-market

Teren industrial cu șapte clădiri, la 800 m de Aeroportul Cluj

Cluj-Napoca, cartierul Someșeni · zona aeroportului

Off-marketClădiri existentePredare liberă
7.057 mp intabulați + ~4.000 mp în curs de intabulare
~11.000mp
construiți la sol, 7 corpuri
2.998mp
front stradal, acces TIR
81m
până la Aeroportul Cluj
~800m
Curtea și clădirile
Hală metalică C7
Corpul C4, ateliere și depozite
Interior de hală

Curtea betonată și clădirile existente. Fotografie de inspecție, octombrie 2024.

Teza de investiție

De ce acest activ

Circa 1,1 hectare în intravilanul Clujului, cu hale, ateliere și birouri existente, front de 81 m la drum și linia CFR în spatele terenului. Un amplasament funcțional din prima zi.

  1. Teren industrial de aproximativ 1,1 ha în intravilanul Clujului, într-o zonă cu ofertă limitată de amplasamente industriale mari.
  2. Utilizabil imediat: șapte corpuri existente, de la hale metalice la birouri, pe o platformă betonată, cu post de transformare propriu.
  3. Conectat pe toate căile: front de 81 m la drum, acces TIR, aeroportul la aproximativ 800 m și linia CFR adiacentă, cu potențial de racord.
  4. Opțiune de redezvoltare pe termen mediu, în limitele PUG, păstrând venitul din clădirile existente pe durata avizării.
Teren, ~11.000 mp7.057 mpintabulați~4.000în curs de intabulareClădiri, suprafață la solC4 ateliere, depozite, garaje, post trafoC4 · ateliere, depozite, garaje, post trafo · 1.681,3 mp1.681,3 mpC2 hală metalicăC2 · hală metalică · 364,2 mp364,2 mpC6 hală metalicăC6 · hală metalică · 340 mp340 mpC7 hală metalicăC7 · hală metalică · 229,15 mp229,15 mpC5 hală metalicăC5 · hală metalică · 192,6 mp192,6 mpC3 birouri și ateliereC3 · birouri și ateliere · 142,3 mp142,3 mpC1 poartă și birouriC1 · poartă și birouri · 48,3 mp48,3 mpTotal ≈ 2.998 mp
Compoziția terenului și suprafața la sol a clădirilorBare la scară

Fișa activului

Date cheie

Teren intabulat7.057 mpextras de carte funciară
Teren adiacent~4.000 mp, în curs de intabulareacelași proprietar; total ~11.000 mp
Construcții7 corpuri (C1–C7), ≈ 2.998 mp la solraport de evaluare, octombrie 2024
Front stradal81 macces asfaltat, acces TIR
Utilitățienergie electrică cu post de transformare propriu, gaz, apă, canalizare, fibră optică
Cale feratăadiacent liniei CFRpotențial de racord
Amenajăriplatformă betonată, împrejmuire
Utilizare anterioarădepozitarefără activități poluante
Predareliber, fără chiriași
Sarcinilibere de sarciniconform declarației proprietarului; extras de carte funciară actualizat în data room
Proprietarsocietate comercială românească, cotă 1/1identitatea se comunică după NDA

Clădirile existente

CorpDestinațieSuprafață la sol
C1poartă și birouri48,3 mp
C2hală metalică364,2 mp
C3birouri și ateliere142,3 mp
C4ateliere, depozite, garaje, post trafo1.681,3 mp
C5hală metalică192,6 mp
C6hală metalică340 mp
C7hală metalică229,15 mp

Urbanism

Statutul terenului

Cei 7.057 mp sunt intabulați, cu cele șapte construcții înscrise. Parcela adiacentă de aproximativ 4.000 mp, situată în spate, spre linia CFR, aparține aceluiași proprietar și este în curs de intabulare.

Încadrarea urbanistică din PUG Cluj-Napoca (UTR, POT, CUT, funcțiuni) se pune la dispoziție în data room.

Parcela de ~4.000 mp intră într-un angajament ferm numai după intabulare.

Scenarii de utilizare

Idei de utilizare și afaceri

Scenarii orientative pentru ce se poate face pe acest activ. Nu sunt angajamente și nu înlocuiesc verificarea autorizărilor; fiecare indică ce susține ideea și ce mai este necesar.

Depozitare și distribuție, din prima ziPosibil imediat

Utilizare ca depozit, cum a fost folosit istoric.

De ce se potrivește
Șapte corpuri existente, ≈ 2.998 mp la sol, platformă betonată, acces TIR; se predă liber.
Ce mai este necesar
Verificarea funcțiunilor din PUG (UTR).
Logistică last-mile și cross-dockCu autorizări

Hub urban pentru livrări în Cluj-Napoca.

De ce se potrivește
Front de 81 m la drum european, acces TIR, aeroport la ~800 m.
Ce mai este necesar
Adaptări interne; funcțiunea se confirmă prin UTR.
Spații flexibile pentru firme miciCu autorizări

Hale și ateliere compartimentate și închiriate mai multor firme.

De ce se potrivește
Șapte corpuri distincte, de la 48 la 1.681 mp, cu birouri și ateliere deja existente.
Ce mai este necesar
Compartimentări și contorizare separată; puterea electrică se confirmă.
Producție ușoară cu sediuCu autorizări

Atelier sau linie de producție, cu birouri pe același amplasament.

De ce se potrivește
Hale, birouri (C1, C3) și post de transformare propriu; utilități complete.
Ce mai este necesar
Puterea aprobată și autorizațiile de funcționare se confirmă.
Cargo și servicii pentru aeroportCu autorizări

Depozitare și handling pentru marfă, lângă aeroport.

De ce se potrivește
Aeroportul Internațional Cluj la ~800 m.
Ce mai este necesar
Acorduri cu operatori și autorizări specifice.
Dealer și service pentru utilaje sau autoCu autorizări

Expunere la drum european, cu hală de service și platformă.

De ce se potrivește
81 m front stradal, platformă betonată, hale existente.
Ce mai este necesar
Autorizare de funcționare.
Terminal cu potențial feroviarCu investiție

Depozit sau terminal care valorifică vecinătatea liniei CFR.

De ce se potrivește
Terenul este adiacent liniei CFR, cu potențial de racord.
Ce mai este necesar
Nu există racord: fezabilitate și acordul administratorului căii ferate.
Redezvoltare: parc logistic nouCu investiție

Construcție nouă, built-to-suit, pe termen mediu.

De ce se potrivește
Aproape 1,1 ha în intravilan, la ~800 m de aeroport.
Ce mai este necesar
UTR, POT și CUT de confirmat; parcela de ~4.000 mp, după intabulare.

Scenarii ilustrative, sub rezerva autorizărilor, a PUZ și a verificării de către investitor.

Imagini

Fotografii

Fotografii din inspecția pentru raportul de evaluare, octombrie 2024. Fotografii profesionale și filmare aeriană: la cerere.

Tranzacție

Structura tranzacției

Vânzare de activ. Societatea proprietară deține și alte active; variantele de cesiune a părților sociale se discută sub NDA.

Aspectele fiscale și juridice se validează cu consultanții fiecărei părți.

FAQ

Întrebări frecvente

Care este suprafața exactă?

Ansamblul vândut are circa 11.000 mp: 7.057 mp intabulați și circa 4.000 mp adiacenți, în spate, aparținând aceluiași proprietar, aflați în curs de intabulare. Parcela adiacentă intră într-un angajament ferm numai după intabulare.

Există acces la calea ferată?

Terenul este adiacent liniei CFR, cu potențial de racord. În prezent nu există racord feroviar.

Se predă liber?

Da. Nu există chiriași, iar clădirile și platforma se predau libere. Utilizarea istorică este de depozit, fără activități poluante.

Ce construcții există?

Șapte corpuri (C1–C7), cu o suprafață construită la sol de circa 2.998 mp: hale, ateliere, depozite, birouri și un post de transformare propriu, plus platformă betonată.

Activ B

Solicită memorandumul

Memorandumul de informare cuprinde documentele juridice, cadastrale și tehnice ale activului. Se transmite după semnarea acordului de confidențialitate.

Solicită memorandum
5.000.000 € · TVA inclusSolicită memorandum